Grudzień 2016

Krab wełnistoszczypcy, krab wełnistoręki (Eriocheir sinensis) – gatunek kraba, który został na początku XX w. zawleczony do Morza Północnego i Bałtyku z Chin w wodach balastowych statków płynących do Niemiec. Jego nazwa pochodzi od „futerka” na szczypcach samców, umiejscowionego tak że widać tylko końcówki szczypiec.
Naturalnie występuje na terenie Chin i Korei, został zawleczony do Europy i Ameryki Północnej. Zamieszkuje nory wykopane na dnie wód słodkich.
Ponieważ rozmnażają się tylko w estuariach, a większość życia spędzają w wodzie słodkiej, odbywają wędrówki z rzek w stronę mórz. Mogą pokonać nawet 12 km dziennie i ponad 300 km łącznej trasy. Rozmnaża się w wodach słodkich, słonych i słonawych, chociaż nie zaobserwowano, aby rozmnażały się w Polsce, nie udało się też doprowadzić do wylęgu w niewoli. Okres godowy przypada na okres od października do stycznia, młode wykluwają się od marca do czerwca, w zależności od temperatury otoczenia. Dojrzałość płciową osiągają po 1‒2 latach w Chinach i po 3‒5 latach w Europie.
Krab wełnistoszczypcy wypiera inne gatunki skorupiaków z terenów, na których się znajduje. Niszczy sieci rybackie i rośliny wodne. Jest uznawany za gatunek szkodliwy, ale nie są znane skuteczne sposoby jego zwalczania. Krab ten jest jedzony jedynie w Chinach, gdzie jest pokarmem cenionym i dość szeroko rozpowszechnionym.


Obraz w treści 1Obraz w treści 1


Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego
zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.