Lipiec 2016

Poskoczek mułowy (Periophthalmus barbarus) − ryba z rodziny babkowatych.
Wszystkie rodzaje wód , od Afryki (od Angoli) na wschodzie i po Morze Czerwone przez Indo-Pacyfik (Indie, Bangladesz, Filipiny po zachodnią Australię i wyspę Guam w Mikronezji.

Wydaje się bardziej podobna do płaza, niż do ryby. Gatunek ten jest bardzo dobrze przystosowany do oddychania powietrzem atmosferycznym i zasadniczo więcej czasu przebywa poza wodą. Po wyjściu na ląd jego pokrywy skrzelowe szczelnie się zamykają, a powietrzem atmosferycznym napełniają się silnie unaczynione komory znajdujące się za skrzelami. Tlen stopniowo jest uwalniany do organizmu przez naczynia krwionośne (następuje wymiana gazowa). W ten sposób uwalniane jest zaledwie 50% potrzebnego tlenu. Reszta przyjmowana jest przez powierzchnię skóry i płetw oraz mocno unaczynioną tylną część gardła. Poskoczek mułowy bardzo sprawnie porusza się po lądzie - chodzi, przeskakuje, a nawet wspina się. Występuje w wodach słonawych, które co jakiś czas opuszcza, wychodząc na ląd. Poskoczka można trzymać w akwarium, warunkiem jest możliwość, by ryba wyszła na ląd (najlepiej do tego celu nadają się korzenie, jako że ryba ta w naturze zamieszkuje lasy namorzynowe). Ważne jest, by w zbiorniku poza wodą była bardzo duża wilgotność, gdyż ciało ryby musi być wilgotne.

W akwarium powinna być utrzymywana temperatura minimum 25°C, a najlepiej około 30 °C, pH wody około 8,0. Nie jest absolutnie konieczne solenie wody.

Poskoczek nie rozmnaża się w niewoli. Jest rybą drapieżną i żywi się owadami, robakami, małymi rybami. W warunkach akwarystycznych można stosować pożywienie mrożone. Potrafi się wspinać i skakać, zatem akwarium musi być przykryte. Można zaobserwować szczególną zdolność nieznacznej zmiany barwy ciała, upodabniającej do otoczenia − zwłaszcza po przebywaniu ryby dłuższy czas na czarnym podłożu.

Poskoczek zajmuje swoje terytorium i walczy o nie, więc trzymanie więcej niż jednego osobnika wymaga dużego akwarium.

W warunkach naturalnych często buduje swoiste "baseny" w mule, chroniąc się w ten sposób przed odpływem wody.

 

 


Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego
zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.