Noc ciem

24.07.2018

Uwaga!!!
Zgodnie z zapowiedzią przekazujemy ostateczne, precyzyjne informacje organizacyjne dotyczące pierwszej edycji Nocy Ciem, która odbędzie się w Jaworzu k. Bielska-Białej już w najbliższą sobotę 28 lipca!
Wydarzenie bez względu na pogodę rozpocznie się o godzinie 19:00 w budynku Muzeum Fauny i Flory Śródlądowej i Morskiej przy ul. Wapienickiej 120 w Jaworzu, na miejscu dostępny jest parking (uczestnicy mają możliwość nieodpłatnego zwiedzania Muzeum od godziny 18:00, do czego zachęcamy). Po obejrzeniu zbiorów oraz wysłuchaniu krótkiej części teoretycznej, jeśli pogoda na to pozwoli, udamy się w kierunku położonego nieopodal wzgórza Goruszka, na którym (po krótkim terenowym rekonesansie ;) ) przeprowadzimy wabienia motyli nocnych do światła i przynęty pokarmowej. Przez cały ten czas będziemy do Waszej dyspozycji w kwestii merytorycznej ;) 
Prosimy o nie przejmowanie się warunkami atmosferycznymi - chmury będą naszym sprzymierzeńcem w nierównej walce z księżycem, więc niech Was nie odstraszają ;) Zachęcamy, by zabrać ze sobą dzieci - taki kontakt ze światem przyrody z pewnością będzie dla nich bezcenny :) 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy, można robić zdjęcia. 
Mamy nadzieję, że informacje dotrą do wszystkich mających chęć i możliwość uczestnictwa w pierwszej w Polsce edycji Nocy Ciem w ramach National Moth Week.


Zdjęcie użytkownika Karpackie Towarzystwo Przyrodników.Karpackie Towarzystwo Przyrodników

Szanowni Państwo!
Mamy przyjemność zaprosić Was na coś zupełnie wyjątkowego - wraz z Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu szykujemy pierwszą polską edycję Nocy Ciem w ramach wydarzenia National Moth Week, w sobotę 28 lipca 2018. NMW odbywa się co roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie cieszy się niemałą popularnością, ale również w kilkudziesięciu innych krajach świata, gromadząc wokół entomologicznych ekranów wielu zainteresowanych. Wysłuchują oni niesamowitych motylarskich opowieści, spotykają pasjonatów świata motyli nocnych oraz przypatrują się owadom zwabionym do światła. Jest to znakomity sposób by pokazać, że zapierający dech w piersiach świat życia pośród mroku, którego na co dzień zwykły śmiertelnik nie doświadcza, jest wielokrotnie bardziej różnorodny i często efektowniejszy, niż świat motyli oglądany za dnia.
Zatem zaprezentujemy Państwu zbiory motyli, będące efektem wielu lat pracy naszych entomologów, opowiemy o życiu motyli podczas wyjścia terenowego, a przede wszystkim wspólnie poświęcimy się ich obserwacji i oznaczaniu przy sprzęcie służącym do wabień. Teren wydarzenia położony jest w miejscowości Jaworze, w sąsiedztwie malowniczych lasów i łąk, spodziewamy się zatem wielu lokalnych ciekawostek :) Jest to po części odpowiedź na propozycję, jaka padła jesienią podczas naszego spotkania w Bielsku-Białej ;) Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Od strony technicznej trzeba wspomnieć, że jesteśmy niejako uzależnieni od pogody, stąd prosimy o wyrozumiałość - termin może zostać delikatnie (w granicach jednego dnia) przesunięty, bądź może nastąpić zmiana lokalizacji (gdyby na przykład miał zalać nas deszcz i bylibyśmy zmuszeni do rezygnacji z wabień, spotkamy się z Państwem na wystawie zbiorów połączonej z pogadanką - wtedy spotkanie zostanie przeniesione do budynku Muzeum w Jaworzu przy ul. Wapienickiej 120). Prosimy jednak na razie się nie niepokoić, mamy nadzieję, że pogoda będzie po naszej stronie, a wszystkie informacje dotyczące lokalizacji na bieżąco szczegółowo podamy i potwierdzimy ;) Prosimy o przekazanie informacji o wydarzeniu wszystkim zainteresowanym. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a szczególnie rodziny z dziećmi. Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem i jakąkolwiek formą współpracy zachęcamy do kontaktu za pomocą Facebooka lub pod numerem 668 844 322. 

Zdjęcie użytkownika Karpackie Towarzystwo Przyrodników.
Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego
zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.